fallback

Обезлюдяването - най-важното предизвикателство пред Централна и Източна Европа

Местните правителства акцентират върху политики за насърчаване на плодовитостта и раждаемостта, вместо да адресират корена на пробема, т.е. икономиката

16:24 | 01.09.20 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Не е тайна, че Централна и Източна Европа е изправена пред сериозна демографска криза. Последните проучвания на ООН и научни изследователски групи поставят прогнози за обезлюдяване на региона с между 50% и 70% до 2100 г., което го превръща в един от най-бързо стопяващите се в света, пише онлайн изданието Emerging Europe.

Според статистиката на ООН през следващите 10 години Латвия, Литва, България, Украйна, Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина и Румъния ще са сред първите 10 страни в света с най-бързо намаляващо население. Останалите държави от региона не изостават много.

Този мащаб на обезлюдяване е нещо, което никоя държава не иска. Свиващото се и застаряващо население може да създаде напрежение върху системите за здравеопазване и социална подкрепа, като същевременно ограничи конкурентоспособността и дълголетието на пазара на труда. Тази присъща връзка между състава на населението и икономическата сила допълнително влияе върху геополитическата мощ.

В крайна сметка това притиска младежта – и икономически, и политически и засилва емиграцията. Стотици хиляди младежи от развиваща се Европа вече са си проправили път на запад в търсене на по-добри икономически възможности.

Регионът не е забравил за тази тиха и засилваща се заплаха. Анкета, проведена в Украйна миналата година, показва, че 55% назовават масовата миграция като най-голямото предизвикателство пред страната. Резултатът е показателен, като се има предвид, че страната ефективно води война с Русия.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски беше избран отчасти с обещание да обърне изтичането на мозъци и като много други правителства в региона признава проблема н ниската плодовитост, емиграцията, застаряващото население като основен приоритет.

В опит да преодолеят това, което в този момент изглежда почти неизбежно, много от правителствата в региона - особено тези с по-националистически и десен уклон, излизат с политики, насочени към повишаване на плодовитостта и раждаемостта.

Този натиск обаче, който се определя като „фабрикуване на бебета“ от някои анализатори, не е отговорът. В някои случаи тези политики може дори да влошат ситуацията.

Фабрики за бебета

През септември миналата година правителството на унгарския премиер Виктор Орбан организира конференция, която да потърси решения за демографския упадък в региона. „Математически не е толкова трудно да си представим, че ще има един последен човек, който трябва да угаси светлините“, коментира тогава Орбан пред участниците, сред които чешкият премиер Андрей Бабиш и сръбският президент Александър Вучич.

Въпреки че насърчаването на имиграцията може да изглежда като очевиден отговор, много от политиците в региона мислят по друг начин. Бабиш е един от тях. „Доброто състояние е там, където хората не се страхуват от бъдещето и където населението се увеличава - но не в резултат на имиграция от чужди страни“, коментира той на конференцията. „Не искам да плаша никого, но трябва да обсъдим идеята, че ни предстои изчезване“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:33 | 13.09.22 г.
fallback